Genel

Para Sayma Makinesi Nerede ve Ne İçin Kullanır?

Para sayma makineleriyle daha hızlı ve daha kolay para saymak olasıdır. Bunun yanında para sayma makinesi kullanmanın, insan eliyle  yapılan sayımdan daha hatasız olacağı malumdur. Para sayma makinası kullanımı yalnızca hızlı para sayımı veyahut hata oranının düşük olması değil, sahte parayı kolayca ayıran sensörlere sahip olması istikametinden ehemmiyetlidir. Böylelikle firmaların ya da bankaların sahte paralarla uğraşmasının önüne geçilerek, çalışanlar da bu konuda rahat ederler. Zira çalışanlar ne kadar dikkatli ve gözü açık olurlarsa olsunlar, bir noktada hata yapma eğilimleri artacaktır. Bu yüzden firmayı güvende tutmak için para sayma makinaları tedarik etmek faydalı olacaktır.

Para sayma makinesi konusuna geçmeden önce bu makinelerin tarihçesine kısaca değinmek gerekiyor. İlk otomatik para sayma makinesi, Amerika’da 1920’li senelerde hayatımıza girmeye başlamıştı. Çalışan hatalarını azaltmak için Washington’daki Federal Bill Counter Company tarafından üretilmeye başlanmıştı.

Bu ilk para sayma makinesi, belirtilen para destesine eriştiği vakit duruyor ve bu desteleri ayırmak için ise arasına tahta çubuk koymak gerekiyordu. İlk çağdaş para sayma makinasının imalatı ise 1962 seneye rastlıyor. Bu para sayma makinesinin geliştiricileri, Tokyo Calculating Machine Works olarak geçmektedir. Daha hızlı ve doğru netice vermesinden dolayı piyasaya dağılması çok da uzun sürmüyor.

Bilgisayar tabanlı makinelerin çıkışı ise 1981 senenini bulmaktadır. Bu çağdaş makineler yetmiş iki bin adete kadar banknotu sayabilmekteydi. Bu makineler manüel sayma ve tertip etmeyi devre dışı bırakmasıyla ilgilenenleri sevindirmişti. Bu makinenin bir diğer faydası da paraları değerine göre ayırması ve hasarlı olanları ayırt edebilmesi idi. Bugün kullanılan para sayma makinelerinin birçoğunda da bu özellikler mevcut olmakla beraber ayriyeten, manyetik imza, ultraviyole imza, manyetik bant ve kağıdın yoğunluğunu da belirleyebilmektedir.

Türkiye’de para sayma makinalarının kullanımı ve gelişimine baktığımızda bu makinelerin 1980’li senelerde hayatımıza girdiğini söyleyebiliriz. Peki, para sayma makinesi nasıl çalışmaktadır?

Makineler sensörler ve dedektörlerle doludur. Üst haznesinde, bulunan sensörlerle üzerine konulan parayı idrak eder ve makine çalışmaya başlar. Para önce sayım sektörlerinden geçmektedir. Sayım sensörleri, kızıl ötesi dedektörlerle paranın kontrolünü yapar. Hemen peşinden paranın kağıt kalınlığını kontrol edilir. Bu kontrollerden geçen sağlam paralar alt hazneye erişir ve sayım ekranında neticesi belirir ve sayım bitmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir